Site Loader

Popularność zielonej herbaty w naszym kraju stale rośnie. O jej dobroczynnych i prozdrowotnych właściwościach krążą legendy. Czy naprawdę jest ona tak zdrowa, jak powiadają? I czym właściwie różni się od czarnej herbaty? Odpowiadamy na wszystkie te pytania!

Zielona herbata (https://www.czasnaherbate.net/herbaty-zielone-c-2_4.html) jest najstarszą na świecie formą tego napoju. Zaczęto wytwarzać ją w Chinach już tysiące lat temu, a dla miejscowych był to podstawowy i codzienny napój. Warto zaznaczyć, że zielona herbata powstaje dokładnie z tych samych liści, co czarna. Na czym więc polega różnica między tymi dwoma herbatami? Przede wszystkim leży ona w procesie fermentacji, a raczej jego braku. Liście zielonej herbaty przed suszeniem nie zostają poddane fermentacji, dlatego ich smak jest zupełnie naturalny i bardziej delikatny niż smak herbaty czarnej. Wyróżnia się ona lekko zielonym kolorem i delikatnie wyczuwalną goryczą.

Jakie są zdrowotne właściwości zielonej herbaty?

W zielonej herbacie zawartych jest wiele cennych witamin, które konieczne są do zdrowego funkcjonowania naszego organizmu. Znajdziemy w niej między innymi witaminy z grupy B, C, E oraz A. Zielona herbata jest silnym antyoksydantem, który wpływa na szybsze oczyszczanie się organizmu z toksyn. Ponadto zawiera w sobie wiele składników odżywczych, które wpływają hamująco na proces starzenia. Musimy pamiętać, że zielona herbata długo parzona ma właściwości uspokajające, natomiast ta krótko parzona delikatnie pobudza. Regularne picie zielonej herbaty wzmacnia naczynia krwionośne, a także przeciwdziała zakrzepom, hamuje rozwój bakterii w układzie pokarmowym, przyspiesza metabolizm i tym samym wspomaga odchudzanie. Ponadto zielona herbata obniża ciśnienie, a jej regularne spożywanie usprawnia działanie pęcherza moczowego.

Jak widać, zielona herbata to napój nie tylko naturalny, ale także bogaty w mnóstwo właściwości odżywczych i substancji doskonale wpływających na zdrowie. Poprawia także samopoczucie, sprawia, że dłużej żyjemy, a na co dzień jesteśmy spokojniejsi. 

Czasnaherbate 

Autor: Piotr Urbaniak

O mnie

Ten blog powstał z miłości do herbaty oraz kawy, każdy dzień zaczynam od jednego z tych ciepłych napojów, a w upalne dni od ich mrożonej wersji. Znam się trochę na tym i właśnie dlatego postanowiłem się podzielić z wami moją wiedzą.