Site Loader

W ostatnim czasie mogliśmy usłyszeć coraz więcej o herbacie z czerwonokrzewu – inaczej rooibos. To napar tradycyjnie przygotowywany już od wielu wieków na południu Afryki. Ze względu na swoje walory smakowe teraz podbija serca miłośników herbat niezależnie od położenia geograficznego. Czy jednak warto regularnie po niego sięgać? Jak picie rooibos wpływa na nasz organizm?

Nie zaburza snu

Każdy, kto kocha herbatę, wie, że czasami wypicie zbyt dużej ilości lub sięgnięcie po nią niedługo przed snem nie kończy się dobrze. Zwykła herbata zawiera kofeinę (nazywaną w tym przypadku teiną), znaną z właściwości pobudzających. Zupełnie inaczej jest w przypadku rooibos. Właśnie dlatego napar może być spożywany o każdej porze dnia. Wypicie filiżanki nawet tuż przed zaśnięciem nie wiąże się z obawą, że wpłynie to negatywnie na sen. 

Dostarcza minerałów

Herbata rooibos co prawda nie zawiera teiny, ale za to dostarcza nam cały szereg składników mineralnych. Warto wymienić tutaj korzystnie wpływający na układ nerwowy magnez, zdrowy dla cery cynk, czy wzmacniające kości fluor i wapń. Rooibos jest także bogaty w żelazo, więc mogą się nim zainteresować osoby, które powinny szczególnie dbać o jego podaż, na przykład kobiety w ciąży. Do listy prozdrowotnych składników, jakie da nam picie naparu z czerwonokrzewu, doliczmy jeszcze mangan, sód, miedź oraz potas. Jak widać, jest to szeroka gama minerałów niezbędnych nam do prawidłowego funkcjonowania.

Wspiera organizm

Kompozycja składników aktywnych zawartych w rooibos pomaga organizmowi na wielu płaszczyznach. Zapewnia właściwe trawienie i wspiera układ pokarmowy, dlatego jest polecana zmagającym się z bólami brzucha i kolkami. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy sprzyja z kolei zachowywaniu wysokiej odporności nawet w czasie, gdy jesteśmy bardziej narażeni na zachorowania. Hamuje ona też procesy starzenia się komórek i wykazuje działanie przeciwnowotworowe. To jednak nie koniec! Rooibos przyczynia się także do obniżania poziomu cholesterolu i cukru we krwi i normowania ciśnienia. Picie naparu skutkuje również odprężeniem i rozładowaniem napięcia na tle nerwowym. 

Jak widać, regularne wybieranie herbaty rooibos przynosi nam liczne korzyści. Warto dodać, że mogą sięgać po nią wszyscy – dzieci, przyszłe mamy, seniorzy, osoby z nadciśnieniem, cukrzycy… I wszyscy, dla których zwykła herbata smakuje zbyt intensywnie, gdyż rooibos jest znacznie łagodniejszy. To z pewnością ciekawy napar do spróbowania. A czy Ty zdecydujesz się zaparzyć herbatę z czerwonokrzewu i dać jej szansę?

Autor: Piotr Urbaniak

O mnie

Ten blog powstał z miłości do herbaty oraz kawy, każdy dzień zaczynam od jednego z tych ciepłych napojów, a w upalne dni od ich mrożonej wersji. Znam się trochę na tym i właśnie dlatego postanowiłem się podzielić z wami moją wiedzą.

Kategorie